remarketing facebookRemarketing czyli “reklama śledząca” 

pozwala dotrzeć z reklamą do osób, które choć raz pojawiły się na stronie www.


Poruszając się po sieci (portale: onet, wp, cnn, yahoo, youtube, blogi – z sieci reklamowej google Adwords – ponad 2 miliony witryn w różnych językach), potencjalni klienci otrzymają precyzyjnie adresowaną reklamę graficzną lub video.

W analogiczny sposób funkcjonują reklamy remarketingowe na portalach facebook.com i linkedin.com.

Klienci, którzy odwiedzili reklamowaną stronę i zostali dopisani do listy remarketingowej, przeglądając własny “wall” z nowymi postami na facebooku zobaczą reklamę zachęcającą do konkretnego działania (zakupu / wysłania zapytania).

Efektem skutecznej reklamy remarketingowej jest skłonienie potencjalnego klienta do powrotu na stronę co zwiększa prawdopodobieństwo domknięcia procesu zakupu.

Skuteczne kampanie remarketingowe wymagają dostosowania przekazu do zachowań użytkowników odwiedzających witrynę/sklep internetowy.

DOPASOWANA REKLAMA - REMARKETING DYNAMICZNY

Idealnym rozwiązaniem jest remarketing dynamiczny, w którym klient widzi reklamy produktów/usług, które przeglądał na stronie.

Remarketing dynamiczny dotyczy konkretnych produktów i ma zastosowanie w przypadku sklepów internetowych. Klient zobaczy reklamę konkretnego produktu, który ostatnio przeglądał. Reklamy tworzone są automatycznie.

Zangażowani użytkownicy, skłonni do powrotu na stronę i finalizacji zakupu to niekoniecznie użytkownicy prześladowani reklamami w nieskończoność.
Istotne jest też okno czasowe konwersji – czas śledzenia użytkownika reklamami. Śledzenie użtkownika reklamami z ofertą np. produktów czy usług sezonowych długo po sezonie raczej nie będzie efetywne.

Listy remarketingowe użytkowników odwiedzających serwis internetowy tworzone są automatycznie.
Możliwość wykluczenia z listy marketingowej użytkowników, którzy przebywali na stronie np. krócej niż 5 sekund pozwala uniknąć adresowania reklam do użytkowników, którzy potencjanie nie są zainteresowani produktami/usługami firmy. Z listy remarketingowej warto też wykluczyć klientów, którzy dokonali już zakupu. Ma to sens w przypadku usług/produktów wartościowych, kupowanych epizodycznie (co kilka lat). 

Opcjonalnie, można dodatkowo wykorzystać adresy mailowe klientów pozyskane w legalny sposób, dodając je do listy remarketingowej. Wzmocni to komunikację z klientami przypominając o marce.

Kampanie remarketingowe wymagają ciągłej optymalizacji. Nie warto pokazywać klientom miesiącami tej samej reklamy. Opłaca się zaskoczyć klenta np. informacją o rabacie.